Одеса: +380 67 235-79-07        Львiв: +380 67 828-11-42      Київ: +380 67 411-11-75

Фанера або OSB, що краще?

13. 01. 18
Перегляди: 3900

Будівельники вибираючи між цими деревними плитами стикаються з двома дилемами - ціна і довговічність. Osb виглядає як склеєна між собою купа деревної тріски.
«Вона розвалюється!» - кажуть недоброзичливці цього матеріалу.
Але комічність ситуації в тому, що фанера зовсім недавно піддавалася такій же критиці. Ще не так давно розшарування фанерних листів під дією води і часу робило неможливим застосування їх в якості матеріалу для будівництва.
У цій статті ми постараємося максимально чесно розповісти про ці сучасні будівельні матеріали.

Трохи історії

osb Масове виробництво фанери з лущеного шпону почалося ще в кінці 19 століття. Але застосовувався вона виключно для меблів, музичних інструментів і в зароджується літакобудуванні. Фанера, виготовлена ​​до середини 1930 років, була склеєна Неводостійка клеєм. Розшарування фанери при попаданні води було звичайною справою, поки під час Другої світової війни не були розроблені водонепроникні синтетичні смоли. Після цього ситуація змінилася. Фанера стала активно застосовуватися в будівництві. А будівельний бум 50-60 років минулого століття тільки сприяв цьому.
Приблизно в той же час компанія MacMillan Bloedel розробила і випустила першу дерев'яну будівельну конструкційну плиту. Тоді її називали - вафельна плита. Матеріал був спресовану неорієнтовану тріску розміром 25-45 мм. Знадобилося ще 20 років до того, як Elmendorf Manufacturing Company розробила технологію плит з орієнтованою стружкою - OSB.

 Порівняння фанери і ОСБ

veneer in packsПлити мають однаковий набір стандартів. Вони встановлюються на дахах, стінах і підлогах з використанням набору одних і тих же рекомендацій, і інструментів. Вони мають близькі технічні характеристики. Навіть рекомендації по зберіганню однакові: ізолювати панелі від землі і захищати від погодних умов.
Але, хоча ці два продукти можуть виконувати одні і ті ж функції, вони, безумовно, є різними.

Почнемо з того, що склад кожного матеріалу відрізняється. 
Фанера виготовляється з тонких листів шпону, які перехресно склеюються під гарячим пресом. Пам'ятайте як працює точилка для олівця. Тільки замість олівця - колода. Одержуваний шпон маєте тангенціальну орієнтацію, так як нарізка йде по кільцях зростання дерева. У листах фанери завжди присутня не парна кількість шпону. Такий підхід необхідний щоб збалансувати напруги всередині листа фанери і запобігти деформації і розшаруванню.

Для виробництва OSB деревину подрібнюють в стружку. Після сушіння стружку змішують з воском і клеєм, формують в товсті мати. Стружка в матах складається з декількох шарів. Шари орієнтовані перпендикулярно один одному. Виходить такий собі аналог фанері. Потім вийшов килим пресують під високим тиском і температурою і ріжуть на панелі необхідних розмірів. Матеріал спроектований так що б мати міцність і жорсткість еквівалентно фанері.

Як бачимо обидва матеріали багато в чому схожі, але є й істотні відмінності. Всі вироби з дерева розширюються, коли вони намокають. & Nbsp; Коли osb піддається впливу вологи, він швидше розширюється по периметру панелі, ніж в середині. В результаті краю набухають швидше. Розпухлі краю можуть проступати через тонкі покриття, такі як бітумна черепиця на даху або тонкий лінолеум на підлозі, утворюючи хвилі.
wet edge osbНабухання краю панелі — это найбільший недолік OSB. Вирішення цієї проблеми лежить в двох площинах. Перше це сама технологія. Друге - культура виробництва. У керівництві будь-якого виробника цього матеріалу надано рекомендації щодо умов зберігання, транспортування та монтажу панелей. Сухе зберігання, належна установка, правильна організація вентиляції даху і фасадів, застосування пароізоляції, захист торців фарбою допомагають запобігти цей недолік. Але реальність така, що будівельники не обмежують використання osb повнорозмірними листами. Край розрізаних листів рідко обробляють в польових умовах. Будуються будинки під дощем. І якщо ви застосовуєте osb в області з дуже високою вологістю, наприклад, на неправильно вентильованому горищі або погано сконструйованому підвальному приміщенні ви приречені на неприємності.

Ще одні не приємний факт. Osb спокійніше реагує на зміни відносної вологості і дії води. Потрібно більше часу, щоб osb ввібрало воду, і навпаки, коли вода потрапляє в osb, вона дуже повільно йде. Чим довше вода залишається в межах панелі, тим більша ймовірність виникнення гниття. Фанера то навряд чи є водостійкою, але вона вбирає воду набагато швидше і не схильна до набухання краю, крім того фанера швидко висихає.

Підкладки і настили служать як основа для підлогових покриттів. Виробники підлог дають різні рекомендації на застосування в якості підкладок OSB або фанери.
Так для настилу паркету рекомендується використовувати тільки фанеру. OSB можна використовувати тільки як подслой. При настилі лінолеуму, ламінату і вінілових покриттів цілком можна використовувати будь-яку з плит. Але в разі намокання можливий ефект набрякання країв листів ОСБ, описаний вище. Все з тих же причин рекомендується застосовувати фанеру в якості основи під кахельну плитку.   У результаті будівельники відчувають себе більш комфортно, гарантуючи свою роботу, коли вони настилають підлогу поверх фанери.

Чи шкідливі фанера і OSB для здоров'я та екологічні аспекти.

Обидва матеріали в якості клею використовують фенолформальдегідних смол. Але, що один що другий продукт мають сертифікати Е1 - тобто вважаються безпечними. З точки зору екології обидва продукти виробляються з саме відновлюваної сировини і обидва повністю переробляються.

Висновки

OSB безцеремонно витісняє фанеру як конструкційний матеріал, зарекомендувавши себе як більш дешевий аналог. Ринкові реалії змушують будівельників неухильно рухатися в бік OSB. Але людська природа боїться нового продукту. Замовники очікують, що будівельники будуть вибирати матеріали і системи, які будуть добре працювати. Репутація будівельника часто залежить від здатності нових технологій відповідати заявленим характеристикам. Забудовникам потрібна гарантія від виробників, що нові продукти будуть працювати краще, ніж вже існуючі. Але виробники з тих чи інших причин не завжди готові давати такі гарантії. Проте прогрес не стоїть на місці можливо зі змінами технологій і ОСБ перестане розбухати по краях.
Але сьогодні фанера залишається найкращим деревним конструкційним матеріалом.