Одеса: +380 67 235-79-07        Львiв: +380 67 828-11-42      Київ: +380 67 411-11-75

Історія фанери - від минулого до майбутнього

16. 06. 19
Перегляди: 1806

История фанеры - это история современного мира. История фанеры является увлекательный рассказ о социальных, технологическое и дизайнерское изменения за последние 170 лет. Сочетание легкости, прочности и гибкости, идите в путешествие по изделиям из фанеры, от изогнутой спинки стула к скорейшему самолета Второй мировой войны, от Антарктики до финских лесов, от ручной работы к лазерной резки.

Фанера изготавливается путем склеивания тонких листов дерева, называемых шпоном, причем направление структуры дерева в каждом листе шпона перпендикулярна предыдущем. Это создает материал, более прочный и более гибкий, чем простая древесина. Такая технология была еще в 2600 до н.э. в древнем Египте - но только в 1850-х годах фанера начала использоваться в промышленных масштабах.

КрислоBelter, 1860 г.

Стул (вид спереди и сзади), вероятно, спроектирован и изготовлен Джоном Генри Бельтером, примерно в 1860 году, Нью-Йорк.
Стул (вид спереди и сзади), вероятно, спроектирован и изготовлен Джоном Генри Бельтером, примерно в 1860 году, Нью-Йорк.

Прийнято вважати, що історія фанери - це в основному історія плоских форм. Але це не так. Між 1850 і 1890 роками гнута фанера стала найпоширенішою формою в дизайні меблів. В ті часи фанера була найбільш передовим і інноваціоннием матеріалів у виробництві меблів.
Спинка цього стільця, виготовлена ​​приблизно в 1860 році, зроблена з вигнутої фанери. Стілець виготовлений за технологією (moulding furniture) «лиття меблів», запатентованої в 1858 році в Нью-Йорку Джоном Генрі Белтер. [1]
Така техніка значно підвищувала швидкість виготовлення і знижувала виробничі витрати, оскільки, використовуючи одну прес-форму можна було виготовляти великі партії меблів.
Виробники меблів усвідомили, що вони можуть робити гнуті форми для меблів, і на світ з'явилася ціла нова індустрія.

 

Естакадна залізниця, 1867 р.

фанерная железная дорогаПовномасштабний прототип залізниці з фанери, що діяв на Ярмарку в Американському інституті, Нью-Йорк, 1867 р

Протягом 1800-х років дизайнери і інженери вивчали способи боротьби з постійно переповненими міськими вулицями. У 1863 році в Лондоні була відкрита перша в світі підземна залізниця. Неймовірний інженерний проект, але з кількома фундаментальними недоліками - будувати підземні дороги було дуже дорого, а якість повітря в тунелях була дуже погана.
Проте, таке інженерне рішення було дуже успішно в плані зменшення завантаженості заторів на вулицях, і слідом за Лондоном інші міста почали експериментувати з різними варіантами залізниць.
Так в 1867 році на виставці Американського інституту в Нью-Йорку був показан прототип залізниці виконаної повністю з фанери.
За задумом інженера - винахідника Альфреда Біч (Alfred E. Beach) [2] поїзд повинен був приводиться в рух за допомогою повітря, за принципом пневматичної пошти.
Планувалось встановити залізну дорогу по всьому місту, підняту над вулицями або на стовпах - опорах, або на стінах будівель.
Міцність і легкість фанери робили її гарною та не дорогию альтернативою метрополітену з металу.

 

Обкладинка і палітурка для Аврори Аустралис, 1908

ліва направо: Аврора Австраліс, написана, ілюстрована і опублікована членами Британської антарктичної експедиції (1907 - 09), 1908, Антарктида. Фотографія Музей Вікторії і Альберта, Лондон; Фотографія, дослідники викопують фанерні ящики з льоду, 1908, Антарктида. Фотографія надана Бібліотекою Нового Південного Уельсу Зліва направо: Аврора Австраліс, написана, ілюстрована і опублікована членами Британської антарктичної експедиції (1907 - 09), 1908, Антарктида. Фотографія Музей Вікторії і Альберта, Лондон; Фотографія, дослідники викопують фанерні ящики з льоду, 1908, Антарктида. Фотографія надана Бібліотекою Нового Південного Уельсу "

І тільки з 1880-х роках, з винаходом лущильно верстата, почали виготовляти плоскі фанерні листи в великих масштабах. Перша Російська компанія AM Luther виробляла їх у величезних кількостях. В основному як тара для чаю, спецій та упаковки.
Коробки з фанери цієї компанії отримали особливу популярність завдяки їх використанню в антарктичної експедиції Ернеста Шеклтона 1907 - 09 рр. Експедиції було потрібно більше 2500 коробок для перевезення провізії і устаткування. Березова фанера AM Luther була обрана за її легкості і міцності. Така упаковка була в змозі витримувати екстремальні умови Антарктики.
Використані фанерні ящики повторно застосовувалися для виготовлення меблів під час експедиції. І ця фанера була використана для обкладинки і палітурки Aurora Australis - перший книги яка була написана, ілюстрована, надрукована, переплетена і видана (близько 100 екземплярів) в Антарктиці.
Неймовірно, але експедицію Шеклтон взяв з собою цілий друкарський верстат !!!

 

Каное Haskell, 1917

 Зліва направо: каное, виготовлене компанією Haskell Boat Company, Лудінгтон, Мічиган, розроблено в 1917 році, виготовлено близько 1930 року. © Музей Вікторії і Альберта, Лондон; Брошура з рекламою каное Haskell, близько 1930 року, США. © Музей Вікторії і Альберта, Лондон Зліва направо: каное, виготовлене компанією Haskell Boat Company, Лудінгтон, Мічиган, розроблено в 1917 році, виготовлено близько 1930 року. © Музей Вікторії і Альберта, Лондон; Брошура з рекламою каное Haskell, близько 1930 року, США. © Музей Вікторії і Альберта, Лондон "

Винахід Генрі Л. Хаскелл водостійкого клею для виготовлення фанери відкрив нову еру застосування фанери для морського і повітряного транспорту.
Одним з перших в цій галузі було каное компанії Haskell Boat Company [3]. Цє каное було розроблено в 1916 році, а з 1917 року продавалося в великих кількостях. Воно були виготовлені шляхом формування цілого листа фанери з допомогою водостійкого клею. Каное було неймовірно легким, вагою до 27 кг і дуже міцним.
Рекламна кампанія компанії була акцентована на міцності і довговічності каное. Каное витримувало сімох дорослих чоловіків, а корпус був заповнений вологим піском (всього 1550 кг.).
Пізніше компанія Haskell застосовувала свої напрацювання в області фанери при виробництві літаків і транспортних засобів.

 

Крісло Паймио, 1932


Крісло, розроблене Алваром Аалто, 1932, Фінляндія. Музей № W.41-1987. © Музей Алвара Аалто. Фотографія Музей Вікторії і Альберта, ЛондонКрісло, розроблене Алваром Аалто, 1932, Фінляндія. Музей № W.41-1987. © Музей Алвара Аалто. Фотографія Музей Вікторії і Альберта, Лондон.

З 1920-х років модерністські архітектори і дизайнери почали використовувати і вихваляти можливості фанери приймати вигнуті форми.
Фанера представляла особливий інтерес, оскільки вважалася промисловим матеріалом - вона відмінно підходила для масового виробництва, а її фабричне виробництво символізувало нову епоху машин.
Крісло, фінського архітектора Алваром Аалто [4] для санаторію Paimio Tuberculosis (5) в Фінляндії. Тонке, легке, а зігнуте фанерне сидіння підвішене між двома вузькими рамами, створювало враження сидіння, яке плаває у повітрі.
У 1933 році ця ж фабрика почала масове виробництво крісел та інших проектов меблів Aalto. Основні ринки збуту таких меблів були Великобританія і США.

Лабораторія лісових товарів (FPL) будинок, 1937

Повномасштабний будинок, побудований в 1937 році на Медісон Хоум Шоу для демонстрації системи виробництва фанери в Лабораторії лісової продукції США. Збірка будинку з СИП-панелей в наші дні.
Повномасштабний будинок, побудований в 1937 році на Медісон Хоум Шоу для демонстрації системи виробництва фанери в Лабораторії лісової продукції США. Збірка будинку з СИП-панелей в наші дні.

У Сполучених Штатах схеми створення дешевих будинків фабричного виробництва розвивалися з 1930-х років. Це було обумовлено високим рівнем безробіття, невеликими доходами домогосподарств і браком недорогого житла за часів Великої депресії. Конструкції збірних будинків орієнтовані на швидке виготовлення і легку збірку. Фанера ідеально підходила для стандартних, легких панельних систем, які могли бути виготовлені на заводі і зібрані на місці. Винахід синтетичних клеїв в середині 1930-х років також означаd, що виробники могли виготовляти нову водостійку фанеру, що ідеально підходить для зовнішнього застосування.
Під час депресії Лабораторія лісових товарів США (FPL) [6] розробила експериментальні «цільно дерев'яні» будинки, які виготовлялися на заводі з використанням стандартних фанерних листів, а потім швидко мотувались на місці. У 1936 році вони побудували демонстраційний будинок на Медісон Хоум Шоу. Дванадцять тисяч відвідувачів стояли в черзі, щоб побачити повністю мебльований будинок. Вони захоплювалися тим фактом, що деталі були виготовлені на фабриці, і будинок міг побудувати сім чоловік всього за 21 годину. Тоді це була революційна технологія будівництва, яка випередила свій час. Але масово будівництво будинків по СИП технології почалося тільки з 80-х років минулого століття.

 

Автомобіль DKW, 1938

 Розріз автомобіля (модель F7), розроблений в 1937 і виготовлений в 1938 німецькою компанією DKW. Колекція Німецького музею, Мюнхен. Розріз автомобіля (модель F7), розроблений в 1937 і виготовлений в 1938 німецькою компанією DKW. Колекція Німецького музею, Мюнхен.

Протягом всього 20-го століття дизайнери та інженери експериментували з фанерою як з матеріалом для автомобілебудування. Часто міцніша, легша й більш єластічна, ніж метал, фанера застосовувалася для кузовів автомобілів, колясок і фургонів. На використання фанери в автомобілях часто впливав дизайн літаків і човнів. Так, французький підприємець Жорж Леві, проектував як фанерні коляски, так і гідролітаки. Його поплавки для гідролітаків, по суті, повторювали округлу форму мотоколяски.
З 1928 року німецька компанія DKW [7] (Надалі сучасний автомобільний концерн Audi Group) використовувала гнутоклеєну та плоску фанеру для кузовів своїх доступних сімейних автомобілів.
Борючись з упередженням про те, що фанера менш надійна, ніж метал, DKW підкреслювала унікальність властивостей свого автомобіля - міцність і стійкість до навантажень, легкість в ремонті та безшумність на дорозі завдяки поліпшеній підвісці. Рекламні оголошення DKW показували міцність фанери демонструючи фотографії робітників фабрики, що стоять на аркуші фанери, врівноваженого на даху одного з їхніх автомобілів.
Саме відсутність листового металу в конструкції кузова забезпечило крупносерійним випуск DKW в зв'язку з дефіцитом цього матеріалу в післявоєнній Німеччині.

 

Літак "Москит", 1941 г.

Літак mosquito Британії де Хевілленд, 1941 рік.
Літак mosquito Британія де Хевілленд, 1941 рік.

Найбільш технологічно значуще застосування фанери з 1910-х по 1945 рік - матеріал для проектування літаків. Її міцність і легкість дозволили побудувати радикально нові літаки, які зробили революцію в літакобудуванні. На початку 1910-х років новаторські експерименти з фанерою дозволили побудувати перші закриті обтікаєми фюзеляжі літаків. Такі фанерні оболонки, відомі як «монокок», були досить міцними, щоб бути самонесучими, а це означало, що площині не потребували значної внутрішню структуру чи поперечних зв'язках. Революційний «монокок» фюзеляж став стандартом в майбутньому дизайні літака.
British de Havilland Mosquito (DH-98) [8] був найшвидшим і високо літающім літаком того часу. Фюзеляж з фанерного монокока робив його легким і досить швидким, щоб літати без захисного озброєння. Проте, втрати серед «Москито» були одними з найнижчих з усіх літаків Другої світової війни - 16 на 1000 вильотів. Пояснюється це дуже високими для того часу льотно-технічними характеристиками: швидкість і висота польоту робили їх малоуязвімими для німецьких винищувачів та вогню зенітної артилерії. Крім того, німецькі радари були не в змозі своєчасно виявляти наближающагося «Москито», так як у цього літака тільки двигуни і деякі елементи управління були зроблені з металу.
Міністерство авіації спочатку хотіло здати в експлуатацію металевий літак. Але Сер Джеффрі де Хевілленд переконав їх випробувати Mosquito з недорогим дизайном з фанери. Такі літаки вироблялися на меблевих і інших деревообробних підприємств в Великобританії, Австралії та Канаді.

 

Проекти Чарльза і Рея Імса, 1940-е

Зліва направо: Шина для ніг, розроблена Чарльзом і Реєм Імсом, 1941 - 42. Музей №. W.31-2016. © Eames Office, LLC (eamesoffice.com). Фотографія Музей Вікторії і Альберта, Лондон; Стілець DCM, розроблений Чарльзом і Реєм Імсом в 1945 році, виготовлений близько 1947 року. Зліва направо: Шина для ніг, розроблена Чарльзом і Реєм Імсом, 1941 - 42. Музей №. W.31-2016. © Eames Office, LLC (eamesoffice.com). Фотографія Музей Вікторії і Альберта, Лондон; Стілець DCM, розроблений Чарльзом і Реєм Імсом в 1945 році, виготовлений близько 1947 року.

Американські дизайнери Чарльз і Рей Імс експериментуючи з фанерою, розробляли метод формування складних вигнутих форм. У 1942 році вони розробили легку штабеліруемую шину з формованої фанери для ВМС США. Пізніше, вони стали виготовляти фанерні деталі для літаків.
Металевий стілець для їдальні Eames DCM Chair (Dining Height (D) Side Chair (C) on Metal (M)) [9] з тривимірним сидінням, був найзнаменитіший стільців другий половини 20-го століття, який імітували і адаптували дизайнери по всьому світу.


Британський дизайнер Робін Дей сказав про цей період: «У кожного мого знайомого дизайнера була картинка з кріслом Eames (DCM), прикріплена до його креслярської дошці».

 

Дзеркало (човен) 1960-ті

Дзеркальні гонки на човнах, Великобританія, 1960-і роки. Фото - Грем Партрідж Гонки в Пулі під час європейської регати 2012 року - фото Майка МіллардаДзеркальні гонки на човнах, Великобританія, 1960-і роки. Фото - Грем Партрідж Гонки в Пулі під час європейської регати 2012 року - фото Майка Мілларда.

1950-х і 60-х років стався вибух "зроби сам". Фанера була матеріалом, особливо підходящим для роботи вдома. Легка в обробці яка не вимагає складних інструментів, фанера легко інтегрувалася в післявоєнну економіку.
Човен ДЗЕРКАЛО, виготовлен ​​з морської фанери, був і залишається одним з найпопулярніших човнів 20-го і 21-го століть. Комплект деталей для зборки човна, був доступним за ціною та націлений на широкий ринок початківців моряків. У шлюпці використовувався метод будівництва, що рекламується як «Зший і клей», в якому фанерні деталі з'єднувалися петлями з мідного дроту, пропущеної через просвердлені отвори. Це дозволяло дуже легко побудувати шлюпку простим любителям без досвіду роботи з деревом.
Човен назвали Mirror (дзеркало) в честь «Daily Mirror», британської газети поширенної в основному серед робітничого класу. Човен стал настільки популярним, що сьогодні існує Міжнародна дзеркальна асоціація - The International Mirror Class Association [10]. І по сьогоднішній день кожні два роки наводяться міжнародні парусні гонки в цьому класі.

 

Opendesk, 2013

"Edie Stool", разработанный Дэвидом и Джонни Штайнером для Opendesk 2013, Лондон.
'Edie Stool', розроблений Девідом і Джоні Штайнером для Opendesk, 2013, Лондон. 

І сьогодні фанера є одним з найпоширеніших матеріалів цифрової епохи. Виробники і дизайнери діляться своїми проектами по всьому світу, поширюючи файли для верстатів з ЧПУ (верстати з числовим програмним управлінням) або розміщуючи відео і зображення в Інтернеті.
Opendesk [11] - це онлайнова торгова площадка, на якій розміщується меблі з індивідуальним дизайном, і яка пов'язує своїх клієнтів з місцевими виробниками по всьому світу. Замість масового виробництва і складних поставок, вони побудували розподілену систему через глобальну мережу виробників.
В рамках системи розподіленого виробництва їх конструкції можуть бути завантажені в будь-яку точку світу для обробки на фрезерному або лазерному верстаті. Люди можуть самі виготовити меблі або замовити порізку та складання у місцевих виробників. Практично всі проекти Opendesk виконані з використанням фанери. Матеріал був обраний після балансування вартості, доступності та глобальної стандартизації, що забезпечує однакову конструкцію.

 

Посилання на використані джерела:

 1. https://patents.google.com/patent/US19405
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Ely_Beach
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Haskell_canoe#CITEREFHardwood_Record1917
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%BE,_%D0%90%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%80
 5. https://www.architectmagazine.com/design/culture/the-enduring-legacy-of-paimio_o
 6. https://www.fpl.fs.fed.us/
 7. https://ru.wikipedia.org/wiki/DKW
 8. https://ru.wikipedia.org/wiki/De_Havilland_Mosquito
 9. https://eames.com/
 10. http://mirrorsailing.org/
 11. https://www.opendesk.cc
 12. https://www.vam.ac.uk/articles/a-history-of-plywood-in-ten-objects